Blog - A-klub

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:Pripravili sme pre Vás novú sekciu v rámci ktorej si budete môcť prečítať príspevky našich členov, resp. sympatizantov.

Vaše názory, príbehy resp. skúsenosti nám môžete poslať vyplnením online formulára

Ď a k u j e m e !


 
Čo mi dala liečba

 
 
 
           Ešte nedokážem presne definovať to či mi deň niečo pozitívne prináša. Objavujem to v sebe a som príjemne prekvapená čo všetko sa nachádza vo mne o čom som ani netušila. 
Pekelný rozvod

 
 
           Nehľadala som Ťa. Netúžila po tebe. Vedela som iba to, že tvoja prítomnosť je očarujúca. Jediným pohľadom dáš najavo voju moc. Dávaš to najlepšie, čo okolo teba potrebujú. Pripútal si sa ku mne. Tvoj prvý bozk bol úžasný, už som nebola na zemi. Naučila som sa lietať v tvojom náručí. 
Abstinujem od alkoholu

 
 
Stalo sa to v roku 2011, v novembri a decembri. Celá moja liečebná kúra nezačala veľmi dobre, hlavne čo sa týka porušovania štatútu, no s alkoholom to nemalo nič spoločné. Len porušovanie spoločenského poriadku, aj to len v slabšej miere. Moje rebelovanie proti všetkému prevládalo hlavne prvé tri týždne hospitalizácie na Protialkoholickom oddelení. 
Abstinujúci alkoholik

 
 
Väčšina ľudí liečiacich sa z alkoholickej závislosti berie liečbu málo vážne. Tí väčšinou zrecidivujú. My, abstinujúci sme pre iných ľudí, čiže laikov, akýmisi čudákm, odlišujúcimi sa svojimi záujmami od ostatných. Sme akýsi medzi komunitou ostatných jedinečnejší. 
Zdravotnícka liečba

 
 
 
Na liečení PAL odd. RS som bol na konci roku 2011. Od roku 2012 abstinujem, a bol som už na 5 opakovačkách v RS. Žijem so sestrou a u nás je už viac ako 5 rokov suchá domácnosť (čiže bez alkoholu v akejkoľvek forme). Vyhýbam sa príležitostiam, kde vládne konzumácia alkoholu. A ak také podujatia aj navštívim, tak len na krátky čas. 
Sebapoznanie

 
 
Prvou, najdôležitejšou vlastnosťou alkoholika, ktorý sa chce liečiť, je vždy sebapoznanie. Väčšina alkoholikov, ktorí odmietajú liečbu od závislosti na alkohole sa vlastne dostatočne nepozná, alebo sa nechce poznať. 
Sviatočná pohľadnica

 
Je jedno kto si, kde si tá pohľadnica je určená pre teba. Poznáme sa, alebo nie, to je jedno. Viem, že žiješ. Čakáš, alebo nie Vianoce sú tu a môžeš smútiť, zúriť je to na tebe.  Adventné sviečky, ktoré si zapálil začínajú hriať tvoju dušu a srdce. Čím bližšie, tým dávajú viac tepla, tým sú čoraz pokojnejšie a otvoria náruč na objatie, na lásku a pokoj. 
Plamienok.

 
 
Prvá sviečka je už zapálená. Dni očakávania pred Vianocami. Plno nádejí, snov. Utíšime srdce, trochu viac si dávame pozor na ostatných i na seba, aby ten vzácny a jedinečný večer v roku sme prežívali spolu v tichosti a najväčším srdcom. 
Len pevná vôľa stvorí abstinenta.

 
 
Každý zlozvyk je nebezpečný. Hlavne pre užívateľa, ale rovnako aj pre celé naše okolie. Tak to je aj so zlozvykom závislosti na alkohole, nikotíne, drog. Ale aj zlozvyk gamblerstva a iné zlozvyky. 
Diplomovanie

 
Dňa 28.10.2016 sa konalo XXII. Slávnostné stretnutie abstinujúcich v Rimavskej Sobote. Je to udalosť, je to sviatok, je to ročné stretnutie tých, ktorí si zvolili život bez alkoholu. Zíde sa veľká rodina. Zrodí sa výnimočný úsmev na tváre, milión otázok a odpoveď aj bez slov je známa. Nemáme rovnaké topánky, ale tlačia nás na rovnakom mieste. Fandíme sebe, fandíme všetkým - máme radosť, že sa nám darí. 
Čo mi priniesla abstinencia od alkoholu

 
Hneď na začiatku musím napísať, že len to dobré. Až veľmi dobré. Prvé týždne pobytu (musím sa priznať) neurobili na mňa veľmi dobrý dojem. Bol tu trochu iný režim, ako na oddeleniach, kde ste prišli nie vlastnou vinou. 
Alkohol ako jed ...

 
Každý liek užitý v malom množstve je liek, ale užitý vo veľkom množstve je jed. Rovnako aj alkohol a iné drogy. Všetky devastujú telo i dušu, každého živého tvora. Aj na rast rastlín alkohol vplýva neblaho. Pomyslite si, že rastlinu zalievate alkoholom, namiesto vody. Čoskoro uhynie. Rovnako aj zviera alebo človek. 
Halló! TU SME!

Teba volám, Ty počuješ moje slová. Ty, ktorý si prežil peklo v hĺbke a šírke svojej závislosti.

Ty, ktorý bol tak smelý a nehanbil sa vkročiť na cestu liečenia. Oslobodiť sa každodenného neprítomnosti v reálnom živote. Pod vplyvom, v náručí všetkého čo sa našlo, aby Ti bolo lepšie. Dni, roky utekali. Stále a pravidelne bez teba čertovské potešenie. Poznáš to veľmi dobre. Len si pomysli - večer tak prišiel, že si zabudol že bolo aj ráno a deň. 
Triezva myseľ

Mať voľné myslenie, nepodliehať hlavyboleniu na druhý deň, žiadne krútenie hlavy, žiadny pocit na zvracanie a telesná sila stále rovnaká. To vám je pocit na závidenie. 
Relax bez alkoholu

Návykové látky, ako alkohol a drogy sú najväčšou záhubou mladej generácie. Ale nie len mladej, ale aj tej staršej, ktorá má slúžiť ako učiteľská kasta, ktorá by mala držať poradenskú ruku vo výchove svojich potomkov a usmerňovaní na tú správnu cestu, cestu ktorá by mala byť rovná a nemala by vybočovať na stranu drogovej závislosti. Takou cestou, ktorá by nezabočovala na stranu drog, alkoholu, gamblerstva a iných devastujúcich, zlých smerov. 
Ukradnutá jar

Bola tu jar aj predvlani, aj minulý rok. Bezo mňa. Pod nohami utekali mravce, zastavila som umožniť im cestu v pokračovaní. Tento rok som ich zbadala. Pred rokmi mi bolo jedno čo mám pod nohami. Bolo mi aj to jedno či prileteli lastovičky alebo nie. A teraz čakám, či vôbec vedia, kde majú domov. 
Triezve roky

Prišla jar. Rozkvitli lúky. Prišiel koniec alkoholickej letargie, polospánku. Treba všetko vidieť v právých farbách. Aj to, čo bolo zatiaľ , kým sme podliehali alkoholickému polospánku. Treba všetko vidieť v pravých farbách. Aj to, čo bolo zatiaľ, kým sme podliehali alkoholickému polospánku. Príroda dáva originálne vnímanie každému z nás. Netreba toto vnímanie zakrývať, skrývať sa za oponou alkoholizmu. Ten z nás len klame. Treba si otvoriť oči. Nie ich mať zatvorené a nevidieť dobro a zlo vo svete. 
Abstinentská Veľká noc

Uplynie Veľký piatok, zadaný pôstu. Odvrátenie sa od mäsa (mäsových výrobkov) a alkoholu (alkoholických výrobkov). Žiaľ moderná spoločnosť tento zákaz náročky nedodržiava. Ani reklamy ich nedodržiavajú, a to zásadne. Pred tisícročiami sa neorganizovali oslavy pod vplyvom alkoholu, ale pri čistej mysli, bez alkoholu. Lenže triezva myseľ je, zdá sa, dnes nemoderná. 
Abstinentská jar

Koniec zimy. Začína sa jar aj u budúcich abstinentov alkoholu. Povzneste sa nad to, prežívajte jar s triezvou mysľou. Lebo len tak všetko uvidíte a aj prežijete. Sú však aj takí, ktorí chcú celý rok spať v alkoholickom opojení, a keď sa prebudia, znovu si dajú uspávadlo, zvané alkohol.Cesta k abstinencii

Cesta k abstinencii nie je ľahká. Keď si však adept abstinencie zaumieni, že skončí s týmto nepríjemným zlozvykom, musí vytrvať vo svojom celoživotnom rozhodnutí. Pred nástupom na toto samo liečenie (lebo abstinenovanie od alkoholu je viac jeho samoliečením) sa vlastným rozhodnutím má vyvarovať styku s čímkoľvek, čo pripomína alkoholické nápoje.

Štartom k tomuto všetkému je pobyt na PAL oddeleniach a psychologické školenia smerujúce k tomu, aby si človek toto drogové používanie znepriatelil a po opustení protialkoholického zariadenia naďalej v ňom pokračoval. Samozrejme za pomoci náležitých stacionárov a A-klubov. Tie viac utužujú jehgo rozhodnutie natrvalo nepožívať alkohol.Pomôž si sám v abstinencii
Už viac ľudí predtým trpiacich závislosťou na drogách, najmä alkohole sa snažilo zbaviť tohto nepríjemného vplyvu, ktorý v prvých chvíľach akosi falošne povzbudzuje telo, ale následne potom ho oslabuje a vyvoláva fyzickú, ale aj duševnú slabosť.   No je  viac aj takých, ktorí túto závislosť v sebe dusia, alebo zatajujú pred verejnosťou.
Oceňujú sa ľudia. ktorí majú odvahu sa tohto zlozvyku zbaviť. Ale nie len sľubmi, lebo tie nijako človeka nepovýšia. činy sú tomu pravou nápravou a každý by si mal vstúpiť do svedomia a vidieť všetky tie zlá, ktorých sa vo svojom živote dopustil a spôsobil katastrofy hlavne sebe, ale aj okoliu.  zobraziť celý text   


 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky