Jar - A-klub

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

 
 
Abstinentská jar

 
Koniec zimy. Začína sa jar aj u budúcich abstinentov alkoholu. Povzneste sa nad to, prežívajte jar s triezvou mysľou. Lebo len tak všetko uvidíte a aj prežijete. Sú však aj takí, ktorí chcú celý rok spať v alkoholickom opojení, a keď sa prebudia, znovu si dajú uspávadlo, zvané alkohol.
 
Celý rok prespať. Nevidieť realitu krásnych zážitkov. No my, abstinenti, sme sa prebudili a alkoholické "kóma" sme zavrhli. Prebudili sme sa do ďalšej etapy života, do tej dokonalejšej, ktorá ukazuje krajšie chvíle v živote každého z nás. Tie úchvatnejšie, s ktorými sa dá život prežiť naplno.
 
Márnotratný život alkoholika sme odvrhli ako nepotrebný, schopný len povaľovať sa v odpadkoch, ktoré sú nepotrebné pre nikoho a kazia nám len život.
 
 
Toto všetko má byť krédom každého triezvo mysliaceho abstinenta. Nikdy viac sa nechceme ocitnúť v odpade spoločnosti. Požívať plody svojho snaženia a naplno obdivovať krásu prostredia v ktorom žijeme. To sa dá len bez klamstva, ktorým si obalamucujeme život. Klameme samých seba a pôsobením alkoholu tomuto klamstvu aj veríme.
 
Na jar rozkvitajú stromy, začína rásť zeleň, prebúdzajú sa potoky a začínajú svojím žblnkotom vydávať melódiu.
 
To je čas, keď sa treba zbaviť starých zlozvykov, ktoré len robili z tela alkoholika a jeho duše zrudu. Človek má plným dúškom nasávať silu. A preklenúť zadubenosť starého zlozvyku, t.j. alkoholizmu, ktorý život len vracal spätným chodom, a nie dopredu.
 
Nie zostup, ale vzostup. Vzostup, čiže rast. Užívať si krásy prírody a nie len kývnuť rukou a povedať si: "od zajtra sa zmením". Len takýmto činom, ten zajtrajšok bude vždy podobný dnešku.
 
 
Nie zajtra, ale hneď. Nie musím, ale chcem.
 
 
Nie musím sa zmeniť, ale chcem sa zmeniť. A keď si poviete: chcem - to už voľačo znamená. Ale nie je to teoreticky (chcem), ale hlavná je prax (CHCEM). Teória ešte nikoho nespasila. Ale prax, to je už rázne slovo, tvrdá ako skala.
 
 
Využívať naplno každý okamžik k tomu, aby sa myslenie alkoholika zmenilo k dobrému. Len tak obohatí spoločnosť o svoju triezvu osobnosť. Zamedzí rastu zla a posilní rast dobra. A to je cieľ našej cesty.
 
 
Cesta životom s triezvou mysľou je cesta hodná cti. Ako sa hovorí: "Nie je hanbou padnúť do blata. Hanbou je len nechcieť z neho vstať."
 
 
Treba sa pozrieť, koľko zla napáchali drogovo závislí ľudia, ku ktorým patria aj alkoholici. Koľko neporiadku spôsobí chaos, zapríčinený alkoholom. Chaos a neporiadok v rodinách, vraždy a cestné nešťastia. To všetko je vo veľkej spôsobilo alkoholické opojenie. Koľko katastrof a zločinov. Nie je to zbytočná vec?
 
 
Bez nej by bol svet určite šťastnejší.

 
 
"Nikto Vám nepomôže, musíte si pomôcť sám"    

Ján JOZAF
A-KLUB Tornaľa


stiahnuť textŽiadne komentáre
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky